Polecane rozszerzenia do przeglądarek

Rozszerzenia (wtyczki, pluginy) do przeglądarek internetowych zwiększają ich możliwości, poprawiają bezpieczeństwo lub zwiększają komfort korzystania ze stron internetowych. Rozszerzenia są tworzone najczęściej przez osoby niezależne od twórców przeglądarki.

Rozszerzenia są obsługiwane przede wszystkim przez przeglądarki dla komputerów. Niektóre rozszerzenia można zainstalować w niektórych przeglądarkach działających na urządzeniach mobilnych (smartphone’y, tablety). Taką możliwość daje na przykład Mozilla Firefox dla urządzeń mobilnych.

Ogranicz liczbę zainstalowanych rozszerzeń, ponieważ każde z nich może:

  • obniżać wydajność przeglądarki,
  • mieć dostęp do wszystkich informacji wyświetlanych na stronie i wprowadzanych przez Ciebie i dowolnie je modyfikować w sposób niezauważalny dla Ciebie (korzystasz z bankowości elektronicznej?),
  • mieć błędy, które zostaną wykorzystane przez atakującego przeciwko Tobie,
  • pomóc jednoznacznie zidentyfikować Twoją przeglądarkę (browser fingerprinting).

Do wygodnego korzystania ze stron internetowych na co dzień często korzystamy z wielu rozszerzeń (np. sprawdzanie pisowni, lepsza obsługa wideo). Polecamy stworzenie osobnego profilu (jeśli Twoja przeglądarka internetowa na to pozwala) lub korzystanie z innej przeglądarki, bez zainstalowanych zbędnych rozszerzeń, do bardziej wrażliwych stron, np. bankowości elektronicznej.

Jeśli zależy Ci na anonimowości i korzystasz z przeglądarki Google Chrome lub jakiejkolwiek innej opartej o kod Chromium (np. Brave), to instaluj jak najmniej rozszerzeń, ponieważ mogą zostać wykorzystane do precyzyjnego zidentyfikowania Twojej przeglądarki. Więcej informacji na temat identyfikowania przeglądarek (browser fingerprinting), które nie ogranicza się tylko do rozszerzeń, znajdziesz na stronach Am I Unique oraz Cover Your Tracks.

Rozszerzenia do przeglądarek instaluj wyłącznie z oficjalnych katalogów dedykowanych przeglądarce internetowej, z której korzystasz:

1.🥇 uBlock Origin

Darmowy Łatwy w użyciu Tworzy społeczność Poza Europą Dostępny kod źródłowy Brak audytu Po angielsku

Jeśli masz zdecydować się tylko na jedno rozszerzenie przeglądarki, które możesz zainstalować, to niech to będzie uBlock Origin.

uBlock Origin pozwala blokować wyświetlanie reklam, działanie skryptów śledzących, wyskakujące okna (popup), domeny służące do dystrybucji malware i innych dowolnych treści na stronach internetowych. Jest bezkonkurencyjny wśród rozszerzeń o tej funkcji.

(…)

2.🥈 Bitwarden

Freemium Łatwy w użyciu Tworzy komercyjna firma Poza Europą Dostępny kod źródłowy Zdecentralizowany Można hostować Przeprowadzony audyt Po polsku

Jeśli korzystasz z kilku przeglądarek, komputerów i urządzeń mobilnych, to nie wystarczy Ci wbudowany w przeglądarkę prosty manager haseł – potrzebujesz prawdziwego managera haseł, którym jest Bitwarden.

Bitwarden zapisuje Twoje dane do logowania do różnych serwisów internetowych w bezpiecznym sejfie i zabezpiecza je głównym hasłem oraz, opcjonalnie, dwuetapowym uwierzytelnianiem.

Bitwarden jest nastawiony na przechowywanie sejfu z hasłami online, na serwerach, dzięki czemu możliwa jest łatwa synchronizacja między urządzeniami, co ma swoje wady (bezpieczeństwo) i zalety (wygoda).

Czytasz teraz skrócony opis Bitwarden jako rozszerzenia do przeglądarki internetowej. Zachęcam Cię do przeczytania pełnego opisu Bitwarden w kategorii managery haseł.

(…)

4. xBrowserSync

Darmowy Łatwy w użyciu Tworzy społeczność Europa Dostępny kod źródłowy Zdecentralizowany Można hostować Brak audytu Po angielsku

xBrowserSync to rozszerzenie do synchronizowania zakładek / ulubionych (bookmarks / favorites) między przeglądarkami i urządzeniami, niezależne od mechanizmów wbudowanych w przeglądarki (np. Google Chrome, Brave czy Mozilla Firefox).

(…)

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.