Polecane przeglądarki na komputer

Przeglądarka internetowa to program, w którym jako użytkownicy internetu spędzamy bardzo dużo czasu. Strony internetowe to nie tylko źródło informacji (serwisy informacyjne takie jak SecurityInfo), ale również materiały tworzone i dostarczane przez innych użytkowników (serwisy społecznościowe), czy całe aplikacje (bankowość elektroniczna, rządowy Profil Zaufany).

Przeglądarki internetowe są częstym celem ataków cyberprzestępców, którzy próbują wykraść informacje, wpłynąć na zachowania użytkowników, infekować ich urządzenia.

Przeglądarka internetowa powinna zapewniać co najmniej:

  • bezpieczeństwo działania serwisów i aplikacji internetowych,
  • bieżące aktualizacje poprawiające znalezione błędy oraz dodające obsługę wchodzących w życie standardów technologicznych,
  • poufność korzystania ze stron internetowych (zarządzanie plikami cookie, historią odwiedzin, danymi przekazanymi w formularzach),
  • blokowanie nachalnych reklam oraz skryptów śledzących,
  • poprawne, zgodne z zamierzeniami autorów, wyświetlanie stron internetowych, w sposób wygodny dla użytkownika (powiększanie tekstu, kolory, kontrast),
  • obsługę rozszerzeń (wtyczek, pluginów), które poszerzą możliwości przeglądarki,
  • możliwość tworzenia zakładek i listy ulubionych stron oraz ich synchronizowanie między urządzeniami,
  • przeglądanie w kartach,
  • sprawdzanie poprawności pisowni.

Ze względu na wygodę synchronizowania zakładek (oraz ewentualnie haseł, jeśli się na to zdecydujesz, zamiast skorzystać z managera haseł), wygodnie jest korzystać z tej samej przeglądarki internetowej na komputerach i na urządzeniach mobilnych.

Pamiętaj, że tryb prywatny nie czyni Cię anonimowym w internecie. Twój dostawca usług internetowych (ISP), pracodawca lub same witryny mogą zbierać informacje o odwiedzanych przez Ciebie stronach. Tryb prywatny nie chroni też przed programami przechwytującymi znaki wpisane przy użyciu klawiatury (keylogger) lub szpiegującymi, które mogą być zainstalowane na Twoim komputerze.

Jeśli zależy Ci na anonimowości w korzystaniu z internetu, skorzystaj z protokołu TOR i pobierz przeglądarkę TOR.

1.🥇 Brave

Darmowy Łatwy w użyciu Tworzy komercyjna firma Poza Europą Dostępny kod źródłowy Brak audytu Po polsku Silnik Blink (Google)

Brave to darmowa przeglądarka internetowa, stawiająca na bezpieczeństwo i ochronę prywatności użytkownika.

Ta wersja jest przeznaczona dla komputerów, ale dostępna jest również wersja działająca na urządzeniach mobilnych. Korzystanie z tej samej przeglądarki na różnych urządzeniach jest wygodne dzięki możliwości synchronizacji danych między nimi.

Brave jest rozsądnym kompromisem między wygodą korzystania a bezpieczeństwem a prywatnością.

(…)

2.🥈 Firefox

Darmowy Łatwy w użyciu Tworzy organizacja non-profit Poza Europą Dostępny kod źródłowy Brak audytu Po polsku Silnik Gecko (Mozilla)

Mozilla Firefox jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, działającą na praktycznie wszystkich możliwych urządzeniach.

Ta wersja jest przeznaczona dla komputerów, ale dostępna jest również wersja działająca na urządzeniach mobilnych. Korzystanie z tej samej przeglądarki na różnych urządzeniach jest wygodne dzięki możliwości synchronizacji danych między nimi.

Firefox jest rozsądnym kompromisem między wygodą korzystania a bezpieczeństwem a prywatnością.

(…)

3.🥉 LibreWolf

Darmowy Średnio trudny w użyciu Tworzy społeczność Poza Europą Dostępny kod źródłowy Brak audytu Po polsku Silnik Gecko (Mozilla)

LibreWolf przeglądarka bazująca na Mozilla Firefox. Została skonfigurowana, by zwiększyć ochronę przed śledzeniem i identyfikowaniem przeglądarki.

Przeznaczona jest raczej dla średnio zaawansowanych użytkowników, ponieważ domyślne ustawienia mogą powodować problemy w korzystaniu z niektórych stron internetowych.

(…)

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.