🥇 uBlock Origin

Opis uBlock Origin

Jeśli masz zdecydować się tylko na jedno rozszerzenie przeglądarki, które możesz zainstalować, to niech to będzie uBlock Origin.

uBlock Origin pozwala blokować wyświetlanie reklam, działanie skryptów śledzących, wyskakujące okna (popup), domeny służące do dystrybucji malware i innych dowolnych treści na stronach internetowych. Jest bezkonkurencyjny wśród rozszerzeń o tej funkcji.

Podsumowanie

Cena Darmowy
Łatwość użycia Łatwy w użyciu
Rozwijany przez Tworzy społeczność
Kraj siedziby Poza Europą Canada
Licencja Dostępny kod źródłowy GPL-3.0
Analiza bezpieczeństwa Brak audytu
Wersja językowa Po angielsku

Zalety uBlock Origin

 • Elastyczna konfiguracja – uBlock Origin pozwala na modyfikację i dostosowanie wielu ustawień do własnych upodobań. Na szczęście nie jest to obowiązkowe i już przy standardowych ustawieniach zapewnia ochronę na bardzo dobrym poziomie.

 • Obsługa gotowych list filtrów – Można w prosty sposób włączyć korzystanie z gotowych list zawierających filtry dbające o prywatność i bezpieczeństwo użytkownika.

 • Możliwość tworzenia własnych reguł i wyjątków – Jeśli gotowe reguły nie wystarczają, to można stworzyć własne, a któreś są zbyt restrykcyjne, to możesz dodać wyjątki od nich.

 • Nie należy do inicjatywy Acceptable Ads – W myśl tej inicjatywy autorzy rozszerzeń (np. konkurencyjnych AdBlock Plus, Adblock) otrzymują wynagrodzenie za wyświetlanie “mniej inwazyjnych reklam”.

 • Wysoka wydajność działania – uBlock Origin zużywa mniej pamięci RAM i mniej obciąża procesor (dłuższy czas pracy na laptopie) w porównaniu do konkurencyjnego Adblock Plus, co pokazują przeprowadzone testy wydajności.

 • Brak jakiegokolwiek śledzenia – Zgodnie ze swoją polityką prywatności, uBlock Origin nie ma swojego “domowego serwera”, do którego wysyłałby jakiekolwiek informacje. Nie posiada telemetrii monitorującej jak jest wykorzystywany. Nie korzysta też z żadnej formy dotacji i darowizn, żeby uniknąć stronniczości. Jedyne połączenia sieciowe, które rozszerzenie wykonuje ma na celu okresową aktualizację filtrów.

 • Łatwość obsługi – uBlock Origin jest prosty w obsłudze i ma przejrzysty interfejs użytkownika.

 • Otwarty kod źródłowy – Każdy możne sprawdzić jak działa uBlock Origin. Dostęp do kodu źródłowego zwiększa szansę na wykrycie i szybsze rozwiązanie problemów bezpieczeństwa. Kod źródłowy jest dostępny na licencji GNU General Public License v3.0 only (GPL-3.0).

uBlock Origin czy Ghostery

 • Oba rozszerzenia realizują te same funkcje – blokują wyświetlanie reklam, działanie skryptów śledzących itd.
 • Rozszerzenie uBlock Origin jest rozwijane przez społeczność (ponad 100 niezależnych programistów). Ghostery jest rozwijane przez firmę. W przeszłości pojawiały się informacje o konflikcie interesów, ponieważ firma rozwijająca Ghostery, jednocześnie świadczyła usługi związane z reklamami w internecie dla innych firm.
 • Wybierz uBlock Origin, jeśli jest dostępny dla Twojej przeglądarki.
 • W przeciwnym wypadku zmień przeglądarkę internetową lub ewentualnie wybierz Ghostery.

Na co zwrócić uwagę

 • Każda dodatkowa lista filtrów obniża wydajność oraz potencjalnie naraża Cię na wprowadzenie filtrów, które mogą doprowadzić do blokowania treści, której blokowania sobie nie życzysz. W przypadku wystąpienia błędu w uBlock Origin może dojść nawet do ujawnienia danych ze stron, które odwiedzasz, tak jak miało to miejsce w 2021 roku (artykuł po angielsku). Korzystaj wyłącznie z polecanych list, mających dobrą reputację.
 • Nie korzystaj z kilku rozszerzeń blokujących wyświetlanie treści na stronach internetowych, ponieważ będą kolidować ze sobą (np. uBlock Origin, Ghostery, Privacy Badger).
 • Uwaga: istnieje również rozszerzenie “uBlock” (nie polecamy używania) – nie pomyl go z “uBlock Origin” (polecamy).

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.