🥈 Bitwarden

Opis Bitwarden

Jeśli korzystasz z kilku przeglądarek, komputerów i urządzeń mobilnych, to nie wystarczy Ci wbudowany w przeglądarkę prosty manager haseł – potrzebujesz prawdziwego managera haseł, którym jest Bitwarden.

Bitwarden zapisuje Twoje dane do logowania do różnych serwisów internetowych w bezpiecznym sejfie i zabezpiecza je głównym hasłem oraz, opcjonalnie, dwuetapowym uwierzytelnianiem.

Bitwarden jest nastawiony na przechowywanie sejfu z hasłami online, na serwerach, dzięki czemu możliwa jest łatwa synchronizacja między urządzeniami, co ma swoje wady (bezpieczeństwo) i zalety (wygoda).

Czytasz teraz skrócony opis Bitwarden jako rozszerzenia do przeglądarki internetowej. Zachęcam Cię do przeczytania pełnego opisu Bitwarden w kategorii managery haseł.

Podsumowanie

Cena Freemium
Łatwość użycia Łatwy w użyciu
Rozwijany przez Tworzy komercyjna firma
Kraj siedziby Poza Europą USA
Licencja Dostępny kod źródłowy GPL-3.0
Zdecentralizowany Zdecentralizowany
Na własnym serwerze Można hostować
Analiza bezpieczeństwa Przeprowadzony audyt
Wersja językowa Po polsku

Zalety Bitwardena działającego jako rozszerzenie do przeglądarki

  • Aktywny rozwój – Bitwarden jest aktywnie rozwijany, regularnie otrzymuje nowe funkcje i aktualizacje zabezpieczeń.

  • Darmowa wersja – Podstawowe funkcje dla pojedynczego użytkownika są dostępne bezpłatnie. Dodatkowe funkcje bezpieczeństwa (dwuetapowe uwierzytelnianie 2FA w postaci np. Yubikey’a), dostęp awaryjny (Emergency Access) oraz współdzielenie haseł (o wszystkim przeczytasz poniżej) wymaga płatnego konta – 10 USD / rok. Nie wahaj się kupić płatnej wersji, korzyści są warte tego kosztu.

  • Wbudowany generator haseł – Ułatwia generowanie losowych haseł o wybranej długości i poziomie skomplikowania.

  • Synchronizacja danych między urządzeniami – Jeśli korzystasz z kilku przeglądarek, komputerów i urządzeń mobilnych, to nie wystarczy Ci wbudowany w przeglądarkę prosty manager haseł. Bitwarden potrafi uzupełniać dane do logowania na stronach internetowych, ale również w natywnych aplikacjach w Google Android i Apple iOS.

  • Automatyczne uzupełnianie formularzy – Istnieje możliwość automatycznego uzupełniania danych w formularzach na stronach internetowych. Rozwiązanie to ma zalety – przyśpiesza korzystanie z serwisów, masz pewność, że jeśli formularz jest wypełniony, to jesteś na dobrej stronie. Ma również wady – istnieją przypadki, w których może dojść do wykradzenia Twojej nazwy użytkownika oraz hasła przez podrobioną stronę. Bitwarden radzi sobie nawet z maskowanymi hasłami.

  • Łatwość obsługi – Bitwarden jest prosty w obsłudze i ma przejrzysty interfejs użytkownika.

  • Polska wersja językowa – Bitwarden jest dostępny w wielu wersjach językowych, co ułatwia korzystanie z niego osobom nieznającym angielskiego. Dostępna jest polska wersja językowa.

  • Działa na wszystkich popularnych systemach – Program można zainstalować na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Sposób korzystania będzie taki sam na każdym z nich. Na komputerach działa na Microsoft Windows, Apple MacOS, Linux. Na urządzeniach mobilnych dostępna jest wersja dla Google Android i Apple iOS.

  • Otwarty kod źródłowy – Każdy możne sprawdzić jak działa Bitwarden. Dostęp do kodu źródłowego zwiększa szansę na wykrycie i szybsze rozwiązanie problemów bezpieczeństwa. Kod źródłowy jest dostępny na licencji GNU General Public License v3.0 only (GPL-3.0).

Bitwarden Authenticator

  • Bitwarden obsługuje generowanie jednorazowych haseł (TOTP, Time-based One-Time Password) używane przy dwuskładnikowym uwierzytelnianiu (2FA, Two-Factor Authentication). Tę samą funkcje mają aplikacje Authy czy Google Authenticator.
  • Zapisanie hasła w Bitwardenie oraz jednoczesne wykorzystywanie go do generowania hasła jednorazowego przeczy idei wieloskładnikowego uwierzytelniania (czyli konieczność podania hasła oraz posiadania dostępu do innego urządzenia, z którego zostanie odczytane hasło jednorazowe). Dlatego odradzamy korzystanie z Bitwardena jako generatora haseł jednorazowych dla serwisów, dla których przechowuje również główne hasło.
  • Jeśli kilku użytkowników współdzieli dane dostępowe do usługi, która jest zabezpieczona przy pomocy dwuskładnikowego uwierzytelniania, to wykorzystanie Bitwarden Authenticator do wygenerowania hasła jednorazowego będzie prawdopodobnie bezpieczniejsze niż przekazywanie sobie tokenu.
  • Bezpieczeństwo często jest kompromisem między zabezpieczeniem a wygodą.

Zachęcam Cię do przeczytania pełnego opisu Bitwarden w kategorii managery haseł.

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.