🥈 Firefox

Opis Firefox

Mozilla Firefox jest jedną z najpopularniejszych przeglądarek internetowych, działającą na praktycznie wszystkich możliwych urządzeniach.

Ta wersja jest przeznaczona dla urządzeń mobilnych, ale dostępna jest również wersja działająca na komputerach. Korzystanie z tej samej przeglądarki na różnych urządzeniach jest wygodne dzięki możliwości synchronizacji danych między nimi.

Firefox jest rozsądnym kompromisem między wygodą korzystania a bezpieczeństwem a prywatnością.

Podsumowanie

Cena Darmowy
Łatwość użycia Łatwy w użyciu
Rozwijany przez Tworzy organizacja non-profit
Kraj siedziby Poza Europą USA
Licencja Dostępny kod źródłowy MPL-2.0
Analiza bezpieczeństwa Brak audytu
Wersja językowa Po polsku
Silnik wyświetlający strony Silnik Gecko (Mozilla)

Zalety Mozilla Firefox na urządzeniach mobilnych

Główne zalety przeglądarki internetowej Mozilla Firefox dla urządzeń mobilnych:

 • Aktywny rozwój – Przeglądarka jest aktywnie rozwijana, regularnie otrzymuje aktualizacje zabezpieczeń.

 • Dobra obsługa standardów – Strony internetowe otwierane w Firefox wyglądają i działają tak, jak zaplanowali ich twórcy. Firefox korzysta z własnego silnika do wyświetlania stron (Gecko), który dobrze obsługuje standardy HTML, JavaScript i CSS.

 • Synchronizowanie zakładek i haseł – Lista zakładek i haseł jest synchronizowana między urządzeniami korzystającymi z Firefoksa. Jest to przydatne szczególnie dla osób korzystających z kilku komputerów i urządzeń mobilnych. Firefox oferuje również funkcję zarządzania hasłami, która pozwala bezpiecznie zapisać hasła i umożliwia automatyczne logowanie na strony internetowe (chociaż i tak polecamy raczej korzystanie z dedykowanych managerów haseł).

 • Obsługa PocketPocket służy do zapisywania treści (artykułów, filmów wideo) do przeczytania w przyszłości na dowolnym urządzeniu.

 • Rozbudowane funkcje prywatności – Poza standardowym trybem prywatnym (incognito, bez zapisywania historii odwiedzanych stron), Firefox pozwala użytkownikowi kontrolować, jakie informacje są zbierane podczas przeglądania stron internetowych.

 • Blokowanie reklam i skryptów śledzących – Wbudowana funkcja blokowania reklam i skryptów śledzących chroni użytkownika przed niechcianymi reklamami i stronami internetowymi, które mogą śledzić jego aktywność. Jest to szczególne ważne w przeglądarce na urządzenia mobilne, ponieważ nie ma możliwości zainstalowania w niej dodatków (wtyczek) realizujących tę funkcję.

 • Wymuszanie szyfrowanych połączeń HTTPS – Przeglądarka automatycznie korzysta z szyfrowanego połączenia (HTTPS), nawet jeśli użytkownik próbuje nawiązać połączenie bez szyfrowania (HTTP). Uniemożliwia to podsłuchanie przesyłanych danych, w tym dokładnych adresów stron, które użytkownik odwiedza.

 • Możliwość dostosowania działania do własnych potrzeb – Firefox oferuje możliwość konfiguracji i dostosowania działania do własnych potrzeb, zwłaszcza przez zaawansowanych użytkowników.

 • Łatwość obsługi – Firefox jest prosty w obsłudze i ma przejrzysty interfejs użytkownika.

 • Polska wersja językowa – Firefox jest dostępny w wielu wersjach językowych, co ułatwia korzystanie z niego osobom nieznającym angielskiego. Dostępna jest polska wersja językowa.

 • Działa na wszystkich popularnych systemach – Program można zainstalować na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Sposób korzystania będzie taki sam na każdym z nich. Na komputerach działa na Microsoft Windows, Apple MacOS, Linux. Na urządzeniach mobilnych dostępna jest wersja dla Google Android i Apple iOS.

 • Otwarty kod źródłowy – Każdy możne sprawdzić jak działa Firefox. Dostęp do kodu źródłowego zwiększa szansę na wykrycie i szybsze rozwiązanie problemów bezpieczeństwa. Kod źródłowy jest dostępny na licencji Mozilla Public License 2.0 (MPL-2.0).

Prywatność czy bezpieczeństwo

Przy domyślnych ustawieniach Mozilla Firefox udostępnia kilka funkcji, które poprawiają wygodę oraz bezpieczeństwo korzystania ze stron internetowych, ale mogą ograniczyć prywatność użytkownika.

Wszystkie ustawienia można zmienić w konfiguracji przeglądarki i dostosować je do własnych potrzeb.

 • Domyślną wyszukiwarką internetową jest Google, więc wyszukiwanie informacji powoduje przesłanie ich do Google.
 • Firefox korzysta z Google Safe Browsing, w celu ostrzegania o próbie odwiedzenia niebezpiecznych stron internetowych (phishing, złośliwe oprogramowanie). Zwiększa w ten sposób bezpieczeństwo korzystania z internetu kosztem prywatności, ponieważ informacje o odwiedzanych stronach są przesyłane do Google.
 • Firefox ma domyślnie włączoną telemetrię – przesyła, analizuje i przechowuje informacje o sposobie korzystania z przeglądarki przez użytkownika, zgodnie z informacjami w dokumentacji Firefox.
 • Synchronizacja zakładek i haseł korzysta z serwerów Mozilli (informacje są przesyłane i przechowywane w formie zaszyfrowanej).

Na co zwrócić uwagę

 • Firefox w wersji na urządzenia mobilne nie umożliwia instalacji dodatków (wtyczek), które rozszerzałyby jego funkcje i możliwości.
 • Firefox obsługuje jednoczesne otwieranie wielu stron w kartach przeglądarki, znane z komputerowych przeglądarek. Pozwala to na szybkie przełączanie się między witrynami, jeśli zadanie wymaga skorzystania z wielu źródeł.

Firefox czy Firefox Focus

Mozilla ma w swojej “ofercie” dwie przeglądarki na urządzenia mobilne – Firefox oraz Firefox Focus. Wybór między nimi zależy od tego, do czego wykorzystujesz przeglądarkę na co dzień.

Wybierz Firefox, jeśli:

 • Codziennie używasz tych samych aplikacji internetowych, często korzystasz z serwisów, do których nie chcesz ciągle się logować lub często wyłączasz komputer (czyszczenie plików cookie).
 • Jeśli chcesz obejrzeć stronę internetową, która nie powinna znaleźć się w historii przeglądania, uruchamiasz ręcznie tryb prywatny (incognito).
 • Korzystasz z wielu urządzeń i chcesz synchronizować między nimi zakładki oraz hasła.
 • Korzystasz z funkcji Pocket do zapisywania treści (artykułów, filmów wideo).

Wybierz Firefox Focus, jeśli:

 • Po prostu przeglądasz strony internetowe.
 • Czasami logujesz się do serwisów internetowych (np. sklepów).
 • Chcesz, by reklamy próbujące Cię śledzić, były blokowane, ale jednocześnie normalne reklamy były wyświetlane.
 • Zależy Ci na zachowaniu w tajemnicy stron internetowych, które oglądasz, ale nie chcesz pamiętać o włączaniu trybu prywatnego (incognito) ani o czyszczeniu historii przeglądania i wolisz, żeby przeglądarka robiła to zawsze za Ciebie.

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.