🥇 Brave

Opis Brave

Brave to darmowa przeglądarka internetowa, stawiająca na bezpieczeństwo i ochronę prywatności użytkownika.

Ta wersja jest przeznaczona dla komputerów, ale dostępna jest również wersja działająca na urządzeniach mobilnych. Korzystanie z tej samej przeglądarki na różnych urządzeniach jest wygodne dzięki możliwości synchronizacji danych między nimi.

Brave jest rozsądnym kompromisem między wygodą korzystania a bezpieczeństwem a prywatnością.

Podsumowanie

Cena Darmowy
Łatwość użycia Łatwy w użyciu
Rozwijany przez Tworzy komercyjna firma
Kraj siedziby Poza Europą USA
Licencja Dostępny kod źródłowy MPL-2.0
Analiza bezpieczeństwa Brak audytu
Wersja językowa Po polsku
Silnik wyświetlający strony Silnik Blink (Google)

Zalety Brave

Główne zalety przeglądarki internetowej Brave dla komputerów:

  • Aktywny rozwój – Aktywnie rozwijana, regularnie otrzymuje aktualizacje zabezpieczeń. Instalacja aktualizacji jest prosta i automatyczna.

  • Informacja o bezpieczeństwie – Brave w jasny sposób informuje użytkownika czy połączenie jest szyfrowane oraz czy zostały zablokowane reklamy i skrypty śledzące.

  • Dobra obsługa standardów – Strony internetowe otwierane w Brave wyglądają i działają tak, jak zaplanowali ich twórcy. Brave korzysta z tego samego silnika do wyświetlania stron, z którego korzysta Google Chrome (Blink), który dobrze obsługuje standardy HTML, JavaScript i CSS.

  • Synchronizowanie zakładek i haseł – Lista zakładek i haseł jest synchronizowana między urządzeniami korzystającymi z Brave. Jest to przydatne szczególnie dla osób korzystających z kilku komputerów i urządzeń mobilnych. Brave oferuje również funkcję zarządzania hasłami, która pozwala bezpiecznie zapisać hasła i umożliwia automatyczne logowanie na strony internetowe (chociaż i tak polecamy raczej korzystanie z dedykowanych managerów haseł).

  • Rozbudowane funkcje prywatności – Poza standardowym trybem prywatnym (incognito, bez zapisywania historii odwiedzanych stron), Brave pozwala użytkownikowi kontrolować, jakie informacje są zbierane podczas przeglądania stron internetowych.

  • Blokowanie reklam i skryptów śledzących – Wbudowana funkcja blokowania reklam i skryptów śledzących chroni użytkownika przed niechcianymi reklamami i stronami internetowymi, które mogą śledzić jego aktywność.

  • Wymuszanie szyfrowanych połączeń HTTPS – Przeglądarka automatycznie korzysta z szyfrowanego połączenia (HTTPS), nawet jeśli użytkownik próbuje nawiązać połączenie bez szyfrowania (HTTP). Uniemożliwia to podsłuchanie przesyłanych danych, w tym dokładnych adresów stron, które użytkownik odwiedza.

  • Możliwość dostosowania działania do własnych potrzeb – Brave oferuje możliwość konfiguracji i dostosowania działania do własnych potrzeb, zwłaszcza przez zaawansowanych użytkowników.

  • Duża liczba dodatków (wtyczek) – Brave umożliwia wybór i instalację dodatków (wtyczek) rozszerzających jej funkcje i możliwości, korzystając z ogromnej bazy przeglądarki Google Chrome.

  • Łatwość obsługi – Brave jest prosty w obsłudze i ma przejrzysty interfejs użytkownika.

  • Polska wersja językowa – Brave jest dostępny w wielu wersjach językowych, co ułatwia korzystanie z niego osobom nieznającym angielskiego. Dostępna jest polska wersja językowa.

  • Działa na wszystkich popularnych systemach – Program można zainstalować na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Sposób korzystania będzie taki sam na każdym z nich. Na komputerach działa na Microsoft Windows, Apple MacOS, Linux. Na urządzeniach mobilnych dostępna jest wersja dla Google Android i Apple iOS.

  • Otwarty kod źródłowy – Każdy możne sprawdzić jak działa Brave. Dostęp do kodu źródłowego zwiększa szansę na wykrycie i szybsze rozwiązanie problemów bezpieczeństwa. Kod źródłowy jest dostępny na licencji Mozilla Public License 2.0 (MPL-2.0).

Prywatność czy bezpieczeństwo

Przy domyślnych ustawieniach Brave udostępnia kilka funkcji, które poprawiają wygodę oraz bezpieczeństwo korzystania ze stron internetowych, ale mogą ograniczyć prywatność użytkownika.

Wszystkie ustawienia można zmienić w konfiguracji przeglądarki i dostosować je do własnych potrzeb.

  • Brave korzysta z Google Safe Browsing, w celu ostrzegania o próbie odwiedzenia niebezpiecznych stron internetowych (phishing, złośliwe oprogramowanie). Zwiększa w ten sposób bezpieczeństwo korzystania z internetu kosztem prywatności, ponieważ informacje o odwiedzanych stronach są przesyłane do Google.
  • Brave ma domyślnie włączoną telemetrię dotyczącą korzystania z przeglądarki – przesyła, analizuje i przechowuje informacje o sposobie korzystania z przeglądarki przez użytkownika, zgodnie z informacjami w dokumentacji Brave.
  • Synchronizacja zakładek i haseł korzysta z serwerów Brave (informacje są przesyłane i przechowywane w formie zaszyfrowanej).

Na co zwrócić uwagę

  • Brave bazuje na przeglądarce Chromium, tak samo, jak przeglądarki Google Chrome, Opera czy Microsoft Edge – działanie stron internetowych we wszystkich tych przeglądarkach będzie podobne.
  • Domyślną wyszukiwarką w Brave jest Brave Search. Brave Search udostępnia wyniki wyszukiwania dzięki Microsoft Bing, które mogą być inne niż te z wyszukiwarki Google.
  • Brave ma wbudowaną obsługę protokołu IPFS (InterPlanetary File System), wykorzystywanego przez aplikacje Web3.
  • Zawsze korzystaj z najnowszej dostępnej wersji Brave, ponieważ może zawierać poprawki błędów bezpieczeństwa. Konsekwencją nieaktualizowania oprogramowania może być wykorzystanie odkrytych podatności (błędów) przez cyberprzestępców.

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.