Polecane managery haseł

Z pewnością znasz zasadę, która mówi, że do każdego serwisu internetowego należy używać innego hasła. Dzięki temu, jeśli Twoje hasło wycieknie z jednego z serwisów, to cyberprzestępca nie dostanie się do Twoich kont w pozostałych serwisach i aplikacjach.

Hasła muszą być nie tylko unikalne, ale również losowe i skomplikowane. Oczywiście nie musisz zapamiętywać tych haseł – w tym celu zostały stworzone managery haseł. Tworzą silne hasła do poszczeŋólnych serwisów, a następnie zapisują je w bezpiecznym sejfie. Sejf jest zabezpieczony głównym hasłem (master password). Jest to jedyne hasło, które musisz pamiętać. Naprawdę musisz, ponieważ jeśli go zapomnisz, to stracisz dostęp do wszystkich pozostałych.

Proste managery haseł są wbudowane w przeglądarki internetowe. Jeśli korzystasz z kilku przeglądarek, komputerów i urządzeń mobilnych, to nie wystarczy Ci wbudowany w przeglądarkę prosty manager haseł. Potrzebujesz niezależnego managera haseł.

Oprócz podstawowej funkcji zapisywania haseł, managery haseł oferują również inne możliwości: automatyczne uzupełnianie formularzy na stronach internetowych, udostępnianie haseł innym osobom (np. hasło do WiFi), przechowywanie różnych informacji (np. numer PESEL, skan dowodu osobistego).

Pamiętaj, że manager haseł nie ochroni Cię przed programami przechwytującymi znaki wpisane przy użyciu klawiatury (keylogger) lub szpiegującymi, które mogą być zainstalowane na Twoim komputerze.

1.🥇 Bitwarden

Freemium Łatwy w użyciu Tworzy komercyjna firma Poza Europą Dostępny kod źródłowy Zdecentralizowany Można hostować Przeprowadzony audyt Po polsku

Bitwarden zapisuje Twoje dane do logowania do różnych serwisów internetowych w bezpiecznym sejfie i zabezpiecza je głównym hasłem oraz, opcjonalnie, dwuetapowym uwierzytelnianiem.

Bitwarden jest nastawiony na przechowywanie sejfu z hasłami online, na serwerach, dzięki czemu możliwa jest łatwa synchronizacja między urządzeniami, co ma swoje wady (bezpieczeństwo) i zalety (wygoda).

Czytasz teraz pełny opis Bitwarden. Możesz przeczytać również opis Bitwarden w kategorii rozszerzeń do przeglądarek internetowych.

(…)

2.🥈 KeePass

Darmowy Średnio trudny w użyciu Tworzy społeczność Unia Europejska Dostępny kod źródłowy Przeprowadzony audyt Po polsku

KeePass zapisuje Twoje dane do logowania do różnych serwisów internetowych w bezpiecznym sejfie i zabezpiecza je głównym hasłem. KeePass jest rozwijany od 2003 roku, jest zupełnie darmowy i udostępnia kod źródłowy. Jest “złotym standardem” managerów haseł.

Powstało wiele alternatywnych programów kompatybilnych z formatem sejfu KeePass, które działają praktycznie na każdym systemie operacyjnym i urządzeniu.

KeePass jest nastawiony na przechowywanie sejfu z hasłami na lokalnym dysku. Natywnie nie wspiera synchronizacji między urządzeniami, co ma swoje wady (wygoda) i zalety (bezpieczeństwo).

(…)

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.