🥉 Firefox Focus

Opis Firefox Focus

Mozilla Firefox Focus jest przeglądarką dedykowaną tylko urządzeniom mobilnym (smartphone’y, tablety). Firefox Focus jest nastawiony na dbanie o prywatność i bezpieczeństwo użytkownika.

Charakterystyczną cechą jest usuwanie historii przeglądanych stron internetowych po zamknięciu przeglądarki.

Podsumowanie

Cena Darmowy
Łatwość użycia Łatwy w użyciu
Rozwijany przez Tworzy organizacja non-profit
Kraj siedziby Poza Europą USA
Licencja Dostępny kod źródłowy MPL-2.0
Analiza bezpieczeństwa Brak audytu
Wersja językowa Po polsku
Silnik wyświetlający strony Silnik Gecko (Mozilla)

Zalety Mozilla Firefox Focus na urządzeniach mobilnych

Główne zalety przeglądarki internetowej Mozilla Firefox Focus dla urządzeń mobilnych:

 • Aktywny rozwój – Przeglądarka jest aktywnie rozwijana, regularnie otrzymuje aktualizacje zabezpieczeń.

 • Dobra obsługa standardów – Strony internetowe otwierane w Firefox Focus wyglądają i działają tak, jak zaplanowali ich twórcy. Firefox Focus korzysta z tego samego silnika do wyświetlania stron, z którego korzysta Mozilla Firefox (Gecko), który dobrze obsługuje standardy HTML, JavaScript i CSS.

 • Rozbudowane funkcje prywatności – Firefox Focus oferuje wyłącznie tryb prywatny, znany z innych przeglądarek internetowych jako opcja (incognito, bez zapisywania historii odwiedzanych stron). Pozwala użytkownikowi kontrolować, jakie informacje są zbierane podczas przeglądania stron internetowych.

 • Blokowanie reklam i skryptów śledzących – Wbudowana funkcja blokowania reklam i skryptów śledzących chroni użytkownika przed niechcianymi reklamami i stronami internetowymi, które mogą śledzić jego aktywność. Jest to szczególne ważne w przeglądarce na urządzenia mobilne, ponieważ nie ma możliwości zainstalowania w niej dodatków (wtyczek) realizujących tę funkcję.

 • Wymuszanie szyfrowanych połączeń HTTPS – Przeglądarka automatycznie korzysta z szyfrowanego połączenia (HTTPS), nawet jeśli użytkownik próbuje nawiązać połączenie bez szyfrowania (HTTP). Uniemożliwia to podsłuchanie przesyłanych danych, w tym dokładnych adresów stron, które użytkownik odwiedza.

 • Możliwość dostosowania działania do własnych potrzeb – Firefox Focus oferuje możliwość konfiguracji i dostosowania działania do własnych potrzeb, zwłaszcza przez zaawansowanych użytkowników.

 • Przejrzysty interfejs – Firefox Focus jest ekstremalnie prosty w obsłudze i ma przejrzysty interfejs użytkownika. Jest zaprojektowany, aby w jak najmniejszym stopniu odwracać uwagę użytkownika od oglądanej strony internetowej (Focus!).

 • Łatwość obsługi – Firefox Focus jest prosty w obsłudze i ma przejrzysty interfejs użytkownika.

 • Polska wersja językowa – Firefox Focus jest dostępny w wielu wersjach językowych, co ułatwia korzystanie z niego osobom nieznającym angielskiego. Dostępna jest polska wersja językowa.

 • Działa na wszystkich popularnych systemach na urządzeniach mobilnych – Program można zainstalować na wszystkich popularnych urządzeniach mobilnych. Jest dostępna wersja dla Google Android i Apple iOS.

 • Otwarty kod źródłowy – Każdy możne sprawdzić jak działa Firefox Focus. Dostęp do kodu źródłowego zwiększa szansę na wykrycie i szybsze rozwiązanie problemów bezpieczeństwa. Kod źródłowy jest dostępny na licencji Mozilla Public License 2.0 (MPL-2.0).

Prywatność czy bezpieczeństwo

Przy domyślnych ustawieniach Mozilla Firefox Focus udostępnia kilka funkcji, które poprawiają wygodę oraz bezpieczeństwo korzystania ze stron internetowych, ale mogą ograniczyć prywatność użytkownika.

Wszystkie ustawienia można zmienić w konfiguracji przeglądarki i dostosować je do własnych potrzeb.

 • Domyślną wyszukiwarką internetową jest Google, więc wyszukiwanie informacji powoduje przesłanie ich do Google.
 • Firefox Focus korzysta z Google Safe Browsing, w celu ostrzegania o próbie odwiedzenia niebezpiecznych stron internetowych (phishing, złośliwe oprogramowanie). Zwiększa w ten sposób bezpieczeństwo korzystania z internetu kosztem prywatności, ponieważ informacje o odwiedzanych stronach są przesyłane do Google.
 • Firefox Focus ma domyślnie włączoną telemetrię – przesyła, analizuje i przechowuje informacje o sposobie korzystania z przeglądarki przez użytkownika, zgodnie z informacjami w dokumentacji Firefox.

Na co zwrócić uwagę

 • Firefox Focus nie umożliwia instalacji dodatków (wtyczek), które rozszerzałyby jego funkcje i możliwości.
 • Historia przeglądania jest usuwana po zamknięciu przeglądarki. Dzięki temu nie da się sprawdzić jakie strony internetowe odwiedzał użytkownik w przeszłości. Jednocześnie nie da się wrócić do strony, którą wcześniej się odwiedziło.
 • Blokowane są wyłącznie reklamy próbujące śledzić użytkownika, a nie wszystkie reklamy – niektóre będą normalnie wyświetlane na stronach internetowych.
 • Firefox Focus nie obsługuje jednoczesnego otwierania wielu stron w kartach przeglądarki (można otworzyć link w nowej karcie, ale nie można tworzyć nowych kart z paska adresu) – jak nazwa przeglądarki wskazuje, pozwala (wymusza?) na skupienie się tylko na jednej stronie.

Firefox czy Firefox Focus

Mozilla ma w swojej “ofercie” dwie przeglądarki na urządzenia mobilne – Firefox oraz Firefox Focus. Wybór między nimi zależy od tego, do czego wykorzystujesz przeglądarkę na co dzień.

Wybierz Firefox, jeśli:

 • Codziennie używasz tych samych aplikacji internetowych, często korzystasz z serwisów, do których nie chcesz ciągle się logować lub często wyłączasz komputer (czyszczenie plików cookie).
 • Jeśli chcesz obejrzeć stronę internetową, która nie powinna znaleźć się w historii przeglądania, uruchamiasz ręcznie tryb prywatny (incognito).
 • Korzystasz z wielu urządzeń i chcesz synchronizować między nimi zakładki oraz hasła.
 • Korzystasz z funkcji Pocket do zapisywania treści (artykułów, filmów wideo).

Wybierz Firefox Focus, jeśli:

 • Po prostu przeglądasz strony internetowe.
 • Czasami logujesz się do serwisów internetowych (np. sklepów).
 • Chcesz, by reklamy próbujące Cię śledzić, były blokowane, ale jednocześnie normalne reklamy były wyświetlane.
 • Zależy Ci na zachowaniu w tajemnicy stron internetowych, które oglądasz, ale nie chcesz pamiętać o włączaniu trybu prywatnego (incognito) ani o czyszczeniu historii przeglądania i wolisz, żeby przeglądarka robiła to zawsze za Ciebie.

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.