Polecani dostawcy VPN

Pamiętaj, że VPN nie czyni Cię anonimowym w internecie. Nawet jeśli Twój dostawca usług internetowych (ISP) lub pracodawca nie będzie mógł sprawdzić z jakimi serwerami się łączysz, to będzie to mógł zrobić dostawca usługi VPN, z której korzystasz. Dlatego istotny jest wybór właściwego dostawcy usługi VPN, który albo w ogóle nie będzie zapisywał informacji o Twoim korzystaniu VPN lub będzie przechowywał je wyłącznie przez krótki okres, na potrzeby zarządzania usługą. Dostawca usługi VPN staje się Twoim dostawcą usług internetowych (ISP). Ostatecznie i tak opierasz swoje poczucie anonimowości na zaufaniu w zapewnienia jednej lub drugiej firmy.

Witryny internetowe również mogą zbierać informacje o odwiedzanych przez Ciebie stronach. VPN nie chroni też przed programami przechwytującymi znaki wpisane przy użyciu klawiatury (keylogger) lub szpiegującymi, które mogą być zainstalowane na Twoim komputerze.

Jeśli zależy Ci na anonimowości w korzystaniu z internetu, skorzystaj z protokołu TOR i pobierz przeglądarkę TOR.

Jeśli chcesz móc udawać przed serwisami internetowymi, że Twoje połączenie następuje z innego państwa, to zastosowanie jednego z opisanych tutaj VPNów ma sens. Wybierz taki, który ma jak najwięcej serwerów zlokalizowanych w krajach, które Cię interesują.

Żaden z poniższych VPNów nie jest potrzebny, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie korzystania np. z bankowości elektronicznej, nawet jeśli robisz to z sieci publicznych (publiczne WiFi, hotel). Wynika to z faktu, że praktycznie wszystkie serwisy (a na pewno wszystkie przesyłające poufne dane) korzystają z szyfrowanych połączeń (np. HTTPS). Nawet bez VPN przesyłane dane są chronione.

1.🥇 Proton VPN

Freemium Łatwy w użyciu Tworzy komercyjna firma EFTA Dostępny kod źródłowy Scentralizowany Nie można hostować Przeprowadzony audyt Po angielsku Nie loguje Brak IPv6

Proton VPN to usługa VPN świadczona przez firmę z siedzibą w Szwajcarii. Specjalizuje się w zapewnianiu bezpieczeństwa i prywatności swoim użytkownikom. Usługa oferuje szyfrowanie danych przesyłanych przez internet, co oznacza, że nikt nie jest w stanie zobaczyć ani zmodyfikować przesyłanych informacji. Proton VPN jest także zobowiązany do zachowania prywatności swoich użytkowników i nie rejestruje ani nie udostępnia żadnych danych osobom trzecim.

Proton VPN jest hostowany w Szwajcarii, która jest znana z restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony danych i prywatności. Ponadto, usługa oferuje wiele funkcji bezpieczeństwa, takich jak kill switch, który automatycznie blokuje dostęp do Internetu, gdy połączenie VPN zostanie utracone, oraz wiele protokołów VPN, w tym OpenVPN i IKEv2, aby zapewnić bezpieczne połączenie. Proton VPN jest płatny, ale oferuje bezpłatne konto z ograniczonymi funkcjami. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony prywatności, Proton VPN nie wymaga podawania informacji osobistych, takich jak imię i nazwisko, aby utworzyć konto.

(…)

2.🥈 Cloudflare WARP

Freemium Łatwy w użyciu Tworzy komercyjna firma Poza Europą Własnościowa Scentralizowany Nie można hostować Brak audytu Po angielsku Loguje IPv6

Cloudflare WARP to rozwinięcie usługi Cloudflare DNS 1.1.1.1.

WARP jest darmowym VPNem. Jego celem nie jest zapewnienie poufności, a jedynie bezpieczeństwa danych przesyłanych w publicznych sieciach (np. WiFi). Korzystanie z usługi gwarantuje, że cała komunikacja między urządzeniem użytkownika a serwerem Cloudflare jest zaszyfrowana (zapytanie DNS, żądanie otworzenia strony internetowej, treść strony, itd.). W efekcie nikt, poza Cloudflare, nie będzie miał informacji o działaniach użytkownika, niezależnie czy jest to atakujący (np. podsłuchujący publiczną sieć WiFi) czy inny podmiot mający normalnie taki dostęp (np. dostawca usług internetowych (ISP)).

Jeśli strona, do której nawiązujemy połączenie, jest obsługiwana przez serwery Cloudflare, to treść jest natychmiast przesyłana do użytkownika. W przeciwnym wypadku Cloudflare korzysta z własnej sieci, żeby jak najszybciej połączyć się z docelową stroną.

Cloudlfare WARP+ jest usługą subskrypcyjną, która dodatkowo przyśpiesza ładowanie stron (więcej lokalnych punktów, z którymi urządzenie może się połączyć).

Cloudflare WARP jest również dostępny w wersji dla przedsiębiorstw, jako część usługi Cloudflare Zero Trust.

WARP wykorzystuje protokół Wireguard.

(…)

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.