Polecani dostawcy VPN
Pamiętaj, że VPN nie czyni Cię anonimowym w internecie. Nawet jeśli Twój dostawca usług internetowych (ISP) lub pracodawca nie będzie mógł sprawdzić z jakimi serwerami się łączysz, to będzie to mógł zrobić dostawca usługi VPN, z której korzystasz. Dlatego istotny jest wybór właściwego dostawcy usługi VPN, który albo w ogóle nie będzie zapisywał informacji o Twoim korzystaniu VPN lub będzie przechowywał je wyłącznie przez krótki okres, na potrzeby zarządzania usługą. Dostawca usługi VPN staje się Twoim dostawcą usług internetowych (ISP). Ostatecznie i tak opierasz swoje poczucie anonimowości na zaufaniu w zapewnienia jednej lub drugiej firmy.
Witryny internetowe również mogą zbierać informacje o odwiedzanych przez Ciebie stronach. VPN nie chroni też przed programami przechwytującymi znaki wpisane przy użyciu klawiatury (keylogger) lub szpiegującymi, które mogą być zainstalowane na Twoim komputerze.
Jeśli zależy Ci na anonimowości w korzystaniu z internetu, skorzystaj z protokołu TOR i pobierz przeglądarkę TOR.
Jeśli chcesz móc udawać przed serwisami internetowymi, że Twoje połączenie następuje z innego państwa, to zastosowanie jednego z opisanych tutaj VPNów ma sens. Wybierz taki, który ma jak najwięcej serwerów zlokalizowanych w krajach, które Cię interesują.
Żaden z poniższych VPNów nie jest potrzebny, jeśli zależy Ci na bezpieczeństwie korzystania np. z bankowości elektronicznej, nawet jeśli robisz to z sieci publicznych (publiczne WiFi, hotel). Wynika to z faktu, że praktycznie wszystkie serwisy (a na pewno wszystkie przesyłające poufne dane) korzystają z szyfrowanych połączeń (np. HTTPS). Nawet bez VPN przesyłane dane są chronione.
Polecane narzędzia
Zobacz 2 polecanych dostawców VPN
Napisz do nas
- Chcesz o coś zapytać? Znasz lepsze narzędzie niż VPN? Napisz do nas!
- Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności? Zapisz się na newsletter!