🥇 Proton VPN

Opis Proton VPN

Proton VPN to usługa VPN świadczona przez firmę z siedzibą w Szwajcarii. Specjalizuje się w zapewnianiu bezpieczeństwa i prywatności swoim użytkownikom. Usługa oferuje szyfrowanie danych przesyłanych przez internet, co oznacza, że nikt nie jest w stanie zobaczyć ani zmodyfikować przesyłanych informacji. Proton VPN jest także zobowiązany do zachowania prywatności swoich użytkowników i nie rejestruje ani nie udostępnia żadnych danych osobom trzecim.

Proton VPN jest hostowany w Szwajcarii, która jest znana z restrykcyjnych przepisów dotyczących ochrony danych i prywatności. Ponadto, usługa oferuje wiele funkcji bezpieczeństwa, takich jak kill switch, który automatycznie blokuje dostęp do Internetu, gdy połączenie VPN zostanie utracone, oraz wiele protokołów VPN, w tym OpenVPN i IKEv2, aby zapewnić bezpieczne połączenie. Proton VPN jest płatny, ale oferuje bezpłatne konto z ograniczonymi funkcjami. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony prywatności, Proton VPN nie wymaga podawania informacji osobistych, takich jak imię i nazwisko, aby utworzyć konto.

Podsumowanie

Cena Freemium
Łatwość użycia Łatwy w użyciu
Rozwijany przez Tworzy komercyjna firma
Kraj siedziby EFTA Szwajcaria
Licencja Dostępny kod źródłowy GPL-3.0+
Zdecentralizowany Scentralizowany
Na własnym serwerze Nie można hostować
Analiza bezpieczeństwa Przeprowadzony audyt
Wersja językowa Po angielsku
Logowanie połączeń Nie loguje
Obsługa IPv6 Brak IPv6

Zalety Proton VPN

 • Darmowa wersja – Podstawowe funkcje są dostępne bezpłatnie. Dostęp do większej liczby serwerów zlokalizowanych w kilkudziesięciu krajach, obsługa wielu urządzeń, obsługa protokołu TOR wymaga płatnego konta.

 • Brak zapisywania logów – Proton VPN ma politykę nie zapisywania informacji (logów) na temat korzystania z usługi przez użytkowników (no-logs policy). Fakt jej przestrzegania został potwierdzony przez zewnętrzny zespół analityków bezpieczeństwa.

 • Dostęp do serwerów w różnych krajach – W wersji darmowej dostępnych jest ponad 100 serwerów wyjściowych (exit node) zlokalizowanych w 3 krajach. Wersja płatna oferuje ponad 1.900 serwerów w 65 krajach.

 • Dwuetapowe połączenie – Połączenie z Proton VPN jest nawiązywane przez klienta usługi zawsze do sieci głównych serwerów (Secure Core) zlokalizowanych w Szwajcarii, Islandii i Szwecji. Są to państwa o silnym prawie dotyczącym prywatności. Dopiero z tych serwerów następuje połączenie do właściwego wyjściowego serwera. Dzięki temu, gdyby ktoś niepowołany uzyskał dostęp do serwera wyjściowego, to i tak nie pozna adresu IP użytkownika, tylko adres IP jednego z głównych serwerów. Wykorzystanie pośredniczących serwerów negatywnie wpływa na opóźnienia oraz przepustowość połączenia.

 • Wbudowana blokada reklam i malware – Proton VPN ma wbudowane filtrowanie na poziomie DNS reklam oraz stron internetowych wykorzystywanych do śledzenia użytkowników lub dystrybucji malware.

 • Obsługa wielu protokołów VPNObsługuje protokoły OpenVPN, IKEv2/IPsec, WireGuard oraz Stealth.

 • Obchodzenie blokad VPN – Jeśli włączysz połączenie przy pomocy protokołu Stealth, to Proton VPN stara się omijać blokady VPN (np. w organizacjach lub w państwach). Stosuje również technikę, która upodabnia ruch VPN do typowego ruchu w internecie (np. przeglądania stron WWW), co utrudnia jego identyfikację i blokowanie przez zapory sieciowe (firewall). Proton VPN korzysta w tym celu z własnego protokołu Stealth.

 • Kill switch – Jeśli połączenie z serwerem VPN zostanie zerwane, to następuje automatyczne, natychmiastowe zerwanie wszystkich połączeń sieciowych. Ma to na celu ochronę przed ujawnieniem Twojego oryginalnego adresu IP.

 • Założenie konta nie wymaga podania informacji osobistych – Utworzenie konta i korzystanie z usługi nie wymaga podania danych osobistych. Pamiętaj jednak, że dokonując opłaty za usługę pozostawiasz dane płatnika.

 • Łatwość obsługi – Proton VPN jest prosty w obsłudze i ma przejrzysty interfejs użytkownika.

 • Działa na wszystkich popularnych systemach – Program można zainstalować na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Sposób korzystania będzie taki sam na każdym z nich. Na komputerach działa na Microsoft Windows, Apple MacOS, Linux. Na urządzeniach mobilnych dostępna jest wersja dla Google Android i Apple iOS.

 • Otwarty kod źródłowy – Każdy możne sprawdzić jak działa Proton VPN. Dostęp do kodu źródłowego zwiększa szansę na wykrycie i szybsze rozwiązanie problemów bezpieczeństwa. Kod źródłowy jest dostępny na licencji GNU General Public License v3.0 or later (GPL-3.0+).

Czego nie loguje Proton VPN

Proton VPN zapewnia, że nie zapisuje żadnych informacji o korzystaniu z usługi ani żadnych metadanych, które mogłyby naruszać prywatność użytkowników.

Nie są logowane:

 • adresy witryn, które odwiedzasz,
 • przesyłane dane (treść komunikacji),
 • adres IP, z którego następuje połączenie z serwerem VPN,
 • czas trwania połączenia,
 • lokalizacja.

Proton VPN informuje swoich użytkowników, że stosuje szyfrowanie dysków (przeczytaj jak Ty możesz szyfrować dysk “Zobacz polecane programy do szyfrowania dysku”) oraz sprawuje pełną kontrolę nad swoimi serwerami, co jest szczególnie ważne w przypadku serwerów zlokalizowanych w państwach wysokiego ryzyka.

Zgodnie ze szwajcarskim prawem, dostawca usługi VPN (w przeciwieństwie do usług poczty elektronicznej) nie musi zapisywać informacji (logów) o połączeniach użytkowników. Zgodnie z obecnymi przepisami prawa, instytucje państwowe, nie mają też możliwości zmuszenia Proton VPN do rozpoczęcia gromadzenia tych informacji.

Szczegółowe informacje znajdują się w polityce prywatności Proton VPN

Zewnętrzne analizy bezpieczeństwa

Na co zwrócić uwagę

 • Inną usługą z rodziny Proton jest Proton Mail, który jest jednym z polecanych przez nas dostawców poczty e-mail.

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.