Polecani dostawcy poczty e-mail

Korzystanie z usług dostawców poczty e-mail innych niż darmowe skrzynki od firm takich jak Google (Gmail), Microsoft (Outlook) ma kilka potencjalnych korzyści:

  • Prywatność – Większość dostawców poczty internetowej, w tym Gmail i Outlook, przetwarza Twoje e-maile w celach marketingowych lub personalizacji, co oznacza, że ​​Twoje dane są używane w celach reklamowych.
  • Szyfrowanie od końca do końca – Szyfrowanie (E2EE, end to end encryption) gwarantuje, że ​​tylko Ty i adresat będziecie w stanie przeczytać e-maile. W przypadku tradycyjnych serwerów Twoje e-maile mogą być przetwarzane przez różne serwery przed dotarciem do adresata, co zwiększa ryzyko naruszenia prywatności.
  • Kontrola nad Twoimi danymi – W przypadku dostawców poczty e-mail nastawionych na prywatność swoich klientów, masz większą kontrolę nad swoimi danymi, ponieważ nie są one przetwarzane przez firmy, które korzystają z nich w celach marketingowych.

1.🥇 Mailbox.org

Płatny Łatwy w użyciu Tworzy komercyjna firma Unia Europejska Scentralizowany Nie można hostować Brak audytu Różne języki Własna domena Aliasy 2FA U2F OpenPGP IMAP+SMTP Dziedziczenie 10-25 GB

Mailbox.org to dostawca poczty e-mail, który oferuje bezpieczne i prywatne konto e-mail. Usługa jest świadczona przez niemiecką firmę, na serwerach zlokalizowanych w Niemczech i podlega niemieckiemu prawu ochrony danych (podobnie jak Tutanota). Niemieckie przepisy są pod tym względem jednymi z najbardziej restrykcyjnych na świecie.

Mailbox.org zapewnia szyfrowanie połączenia SSL/TLS, a także możliwość szyfrowania wiadomości e-mail od końca do końca (E2EE, end to end encryption) za pomocą OpenPGP.

Usługa jest płatna, ale oferuje 30-dniowy okres próbny bez konieczności podawania danych karty kredytowej. W przeciwieństwie do wielu darmowych usług e-mail, Mailbox.org nie wykorzystuje danych użytkowników do celów reklamowych i dba o poufność danych użytkowników.

(…)

2.🥈 Proton Mail

Freemium Łatwy w użyciu Tworzy komercyjna firma EFTA Scentralizowany Nie można hostować Przeprowadzony audyt Po polsku Własna domena Aliasy 2FA U2F OpenPGP Bramka IMAP+SMTP Brak dziedziczenia 15-500 GB

Proton Mail to dostawca poczty e-mail z siedzibą w Szwajcarii. Specjalizuje się w zapewnianiu bezpieczeństwa i prywatności swoim użytkownikom. Usługa oferuje szyfrowanie wiadomości e-mail od końca do końca (E2EE, end to end encryption) za pomocą. Dzięki temu tylko nadawca i odbiorca są w stanie odczytać zawartość wiadomości. Usługa jest hostowana w Szwajcarii, co oznacza, że dane użytkowników są chronione przez surowe przepisy dotyczące ochrony danych.

Proton Mail nie wykorzystuje danych użytkowników do celów reklamowych ani nie udostępnia ich stronom trzecim. W przeciwieństwie do wielu darmowych usług e-mail, Proton Mail jest płatny, ale oferuje bezpłatne konta z ograniczonymi funkcjami. W celu zapewnienia dodatkowej ochrony prywatności, Proton Mail nie wymaga podawania informacji osobistych, takich jak imię i nazwisko, aby utworzyć konto.

Inną usługą z rodziny Proton jest Proton VPN, który jest jednym z polecanych przez nas VPNów.

(…)

3.🥉 Tutanota

Freemium Łatwy w użyciu Tworzy komercyjna firma Unia Europejska Scentralizowany Nie można hostować Brak audytu Po polsku Własna domena Aliasy 2FA w webmail U2F Brak OpenPGP Brak IMAP+SMTP Brak dziedziczenia 1-10 GB

Tutanota to usługa e-mail, która koncentruje się na bezpieczeństwie i prywatności. Działa od 2011 roku i ma siedzibę w Niemczech (podobnie jak Mailbox.org). Usługa jest świadczona na serwerach zlokalizowanych w Niemczech i podlega niemieckiemu prawu ochrony danych. Niemieckie przepisy są pod tym względem jednymi z najbardziej restrykcyjnych na świecie.

Tutanota nie obsługuje szyfrowania wiadomości przy pomocy OpenPGP. Twórcy uznali, że PGP ma problemy, których nie ma ich rozwiązanie. Przede wszystkim chodzi o szyfrowanie tematu wiadomości oraz przygotowanie na prostą aktualizację w przypadku pojawienia się komputerów kwantowych. Wadą jest brak kompatybilności ze standardem OpenPGP.

Oprócz usługi dostępnej przez przeglądarkę internetową, z Tutanota można korzystać również przy pomocy natywnych aplikacji dostępnych na wszystkich popularnych systemach operacyjnych. Ich zaletą w stosunku do tradycyjnych klientów poczty e-mail jest nastawienie na bezpieczeństwo i zachowanie prywatności.

Nazwa Tutanota wywodzi się z łaciny i zawiera słowa “tuta” i “nota”, co oznacza “bezpieczną wiadomość”.

(…)

4. StartMail

Płatny Łatwy w użyciu Tworzy komercyjna firma Unia Europejska Scentralizowany Nie można hostować Brak audytu Różne języki Własna domena Aliasy 2FA w webmail Brak U2F OpenPGP IMAP+SMTP Brak dziedziczenia 10 GB

StartMail to dostawca poczty e-mail z siedzibą w Holandii. Koncentruje się na bezpieczeństwie i prywatności. Firma działa od 2014 roku i została założona przez twórców Startpage – nastawionej na prywatność wyszukiwarki.

Usługa zapewnia szyfrowanie połączenia SSL/TLS, a także możliwość szyfrowania wiadomości e-mail od końca do końca (E2EE, end to end encryption) za pomocą OpenPGP. Można również szyfrować wiadomości adresowane do osób, które nie korzystają z OpenPGP przez zabezpieczenie ich hasłem.

Ograniczeniem StartMail jest wielkość skrzynki pocztowej – 10 GB bez możliwości powiększenia nawet za opłatą.

Usługa jest płatna, 7-dniowy okres próbny pozwala przetestować usługę.

(…)

Interesuje Cię temat bezpieczeństwa i prywatności?

Zapisz się na newsletter!

Pamiętaj, żeby odebrać e-mail potwierdzający i kliknąć link, żeby potwierdzić Twój adres! Jeśli e-mail nie przyszedł, to sprawdź foldery „spam” i „oferty”.

Zapisując się na newsletter, zgadzasz się na przetwarzanie Twoich danych osobowych w celu wysyłania na adres e-mail informacji handlowych o nowościach, promocjach, produktach i usługach IMAGIN Sp. z o.o., która będzie Administratorem Twoich danych. Twoje dane będą przetwarzane na zasadach opisanych w Polityce prywatności. W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera.